Budowa domu

Akcesoria wykończeniowe do instalacji elektrycznej – detale, które mają znaczenie

Instalacja elektryczna to nie tylko to, co kryje się w ścianie, ale i akcesoria wykończeniowe. Wśród nich znajdujemy włączniki oraz gniazdka. Dwa produkty, bez których niemożliwe jest komfortowe i bezpieczne korzystanie z rozmaitych urządzeń, wymagających do pracy dostępu do prądu.

Na rynku można znaleźć szereg nowoczesnych akcesoriów, które przydadzą się w każdym domu. Proste w montażu, stające się inwestycją na lata użytkowania, a do tego estetyczne. Na co warto zwrócić uwagę podczas remontu lub budowy domu, na etapie przygotowania instalacji elektrycznej?

Włączniki – klasyczne czy dotykowe?

Klasyczne włączniki wciąż pojawiają się w mieszkaniach i domach większości z nas. Są praktyczne, bo pozwalają na włączanie i wyłączanie poszczególnych punktów świetlnych. Można je zintegrować ze ściemniaczami, aby precyzyjniej dobierać natężenia światła. Dostępne w różnych kolorach, kształtach i konstrukcjach dopasowujemy do swoich wnętrz. A gdyby tak zastąpić je szklanymi panelami dotykowymi, które oferuje sklep Gajwer.pl?

Zasada działania włączników dotykowych jest praktycznie taka sama, jak w przypadku klasycznych odpowiedników. Różnice są jednak widoczne już na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim to estetyka i eleganckie wykonanie, niemalże płaska konstrukcja, która w niewielkim stopniu wystaje ponad powierzchnię ściany. Taki włącznik jest bardziej uniwersalny pod względem możliwości wkomponowania go w wystrój wnętrza. Podświetlany, aby nocą bez problemu odnajdywać punkty, które trzeba dotknąć, by włączyć lub wyłączyć daną lampę. Może się wyróżniać na tle aranżacji, być ozdobą lub wręcz przeciwnie – wtapiać w wystrój, pozostając nieco w ukryciu.

Dotykowe włączniki nadają się do zdalnego sterowania, czego nie są w stanie zaoferować tradycyjne odpowiedniki. Sterowanie za pomocą dołączonego pilota jest wygodne i przyjemne. Nie trzeba znajdować się bezpośrednio przed włącznikiem, by z niego korzystać. Kolejny atut to możliwość zarządzania światłem, nie tylko w zakresie zmiany natężenia. Co więcej, jeden szklany panel może posłużyć do obsługi lamp, rolet zewnętrznych i klimatyzatora.

Gniazdka o wysokim poziomie bezpieczeństwa

Gniazda, zarówno podtynkowe, jak i natynkowe są niezbędne, by móc korzystać ze wszystkich urządzeń wymagających podłączenia do instalacji elektrycznej. Najlepiej, aby posiadały uziemienie. Ten rodzaj gniazd sprawdzi się w większości domowych pomieszczeń. W łazience i kuchni warto postawić na gniazdka, które zagwarantują większe bezpieczeństwo korzystania z instalacji elektrycznej.

Gniazda bryzgoszczelne (hermetyczne) różnią się od tradycyjnych, zaopatrzeniem w otwieraną klapkę. Jej zadaniem jest ochrona przed wodą, wilgocią i zanieczyszczeniami. W łazience i kuchni to konieczność, bo w tych przestrzeniach jest duże ryzyko, chociażby zachlapania wodą lub dostania się do wnętrza tłustych oparów. Efektem może być uszkodzenie użytkowanego urządzenia, wywołanie zwarcia w instalacji elektrycznej, co z kolei grozi pożarem. Hermetyczne gniazdko z klapką nie wymaga dodatkowych zabiegów, by je zainstalować. Jest przy tym wygodne w użytkowaniu, dlatego w newralgicznych pomieszczeniach warto je zainstalować.

Zarówno na etapie projektowania i budowy domy, jak i planując remont, warto się zastanowić nad akcesoriami, bez których nie obejdzie się ukończona instalacja elektryczna. Opisane włączniki dotykowe oraz gniazda bryzgoszczelne to propozycja dla każdego użytkownika, któremu zależy na bezpiecznej i komfortowej przestrzeni domowej.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge