Remonty

Bezpieczeństwo w łazience – praktyczne porady

Bezpieczeństwo w łazience to podstawa, jeśli liczymy na komfortowe korzystanie z tego pomieszczenia. Bardzo ważne jest, aby w miejscu, które zmaga się z podwyższonym poziomem wilgotności i codziennym ryzykiem zachlapań wodą, wdrożyć odpowiednie rozwiązania. Wśród nich znajdują się gniazdka z klapkami bryzgoszczelnymi. Jak działają i co jeszcze warto zainstalować w łazience?

Bezpieczeństwo w łazience – gniazda bryzgoszczelne

Gniazdka bryzgoszczelne są w stanie zapewnić pożądane bezpieczeństwo w łazience. Od klasycznych gniazd elektrycznych różnią się tylko posiadaniem dodatkowej osłony. Sposób działania, montaż, jak i planowanie miejsc, w których mają się znaleźć, odbywa się w ten sam sposób, co w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Na czym zatem polega ich dodatkowa zaleta?

Dostępna klapka bryzgoszczelna chroni przed zalaniem wodą, zachlapaniami, ale i wilgocią. Dzięki temu instalacja elektryczna jest znacznie mniej narażona na uszkodzenia. To ważne, ponieważ woda, która dostanie się do gniazdka elektrycznego, może spowodować nie tylko kosztowne uszkodzenia instalacji, ale i wywołać ryzyko porażenia prądem, a nawet zaowocować pożarem.

Wysokiej jakości gniazda bryzgoszczelne posiadają klapki, które dobrze przylegają, szczelnie ochraniają gniazdka, a przy tym są komfortowe w użytkowaniu. Możliwość pełnego otwarcia klapki nie ogranicza dostępu do sieci elektrycznej, natomiast jeśli klapka jest wykonana z trwałego tworzywa sztucznego, może przetrwać długie lata użytkowania.

Oświetlenie o wysokim IP

W łazience nie obejdzie się bez oświetlenia sztucznego. W mało którym pomieszczeniu można liczyć na okno i światło naturalne, poza tym nawet w domach, gdzie łazienki projektowane są w taki sposób, aby posiadały okno, światło słoneczne to zbyt mało. Wieczorową porą, podczas pochmurnego dnia, z samego rana, ale i wykonując czynności pielęgnacyjne przy lustrze. W takich sytuacjach światło sztucznego pomaga dostrzec detale, które są ważne chociażby podczas wykonywania makijażu bądź w trakcie golenia.

Zaplanowaliśmy już oświetlenie, ale jak zagwarantować, by bezpieczeństwo w łazience szło w parze z wybranymi lampami? Należy wybierać produkty, które posiadają wysoki parametr IP. Jest to parametr informujący o odporności na działanie wilgoci, ale i ochronie przed dostępem różnego rodzaju drobnych cząsteczek – zapyleń. Im wyższe IP, tym lepiej chroniona łazienka, a dokładniej mówiąc – jej użytkownicy.

Antypoślizgowe materiały

I wreszcie kwestia poruszania się po tym pomieszczeniu. Na bezpieczeństwo w łazience wpływ ma zastosowanie antypoślizgowych materiałów. Na etapie remontu warto zatem szukać artykułów, które będą miały delikatną fakturę lub matowe powierzchnie, mniej śliskie. Z kolei w już gotowej łazience można zadbać o wyposażenie w dywaniki do brodzika lub wanny, a także te układane na podłodze, które od spodu posiadają antypoślizgowe warstwy.

Zadbajmy o bezpieczeństwo w łazience, jeśli zależy nam na tym, by czas tu spędzany nie wiązał się z przykrymi niespodziankami.

Udostępnij: