Wyposażenie

Kinkiety i plafony – oświetlenie, które może więcej niż się spodziewasz!

Kinkiety i plafony sprawdzają się zarówno jako oświetlenie zadaniowe, jak i dekoracyjne. Goszczą w wielu domowych wnętrzach, bo cechuje je funkcjonalność, możliwość montażu w dowolnym punkcie oraz oszczędność miejsca.

Czym się charakteryzują tego typu konstrukcje i jak dobierać je do różnego typu domowych wnętrz? Sprawdźmy!

Plafon – dobrze znany, w nowym wydaniu

Plafon to lampa doskonale nam znana. Starsze pokolenia pamiętają ją jako oświetlenie stosowane w hotelach lub urzędach. Wtedy to nie było w nich nic szczególnego. Z pewnością nie ozdabiały, a żółknące z czasem oprawy absolutnie nie dodawały uroku hotelowym przestrzeniom. Dziś mamy do czynienia z plafonami, które są w stanie zachwycić i udekorować nawet najbardziej luksusowe pomieszczenia.

Dostępne obecnie plafony ze swoich pierwowzorów zaczerpnęły główną bryłę, która ewoluuje w różnych kierunkach. Do wyboru mamy bowiem klasyczne i geometryczne kształty, ale i minimalistyczne podstawy opatrzone kilkoma ruchomymi punktami światła. Takie propozycje są bardzo funkcjonalne, bo pozwalają precyzyjnie zaplanować oświetlenie przestrzeni bądź pomieszczenia. Plafony tego typu znajdziemy w sklepie Lampy.it.

Plafony pozwalają zaoszczędzić miejsce na podłodze, bo montuje się je na ścianach lub na sufitach. Sprawdzają się zarówno w wysokich i dużych, jak i małych i niskich pomieszczeniach. Nie powodują powstawania ryzyka zawadzania o nie głową podczas poruszania się w danym miejscu. Równomiernie rozprowadzają światło, które odbite od sufitu trafia do wnętrza i czyni je komfortowym. Mogą równie dobrze kierować wąskie wiązki światła na najciekawsze elementy wyposażenia lub architektoniczne, dodając walorów ozdobnych.

Kinkiety we współczesnej odsłonie

Kinkiety niegdyś oświetlały głównie długie i wąskie uliczki. Kojarzymy je z konstrukcjami, które przypominały zapalone świece ze skapującym woskiem. I dziś można wybrać tego typu realizacje – doskonałe do wystrojów rustykalnych czy vintage. Miłośnicy nowoczesnych aranżacji nie będą jednak zawiedzeni. Oferta obfituje we współczesne wykonania – surowe i minimalistyczne, maksymalnie proste lub wręcz przeciwnie – z kaskadą kryształowych elementów, LED-owymi źródłami światła, tekstylnymi bądź metalowymi abażurami i kloszami, a ponadto z dodatkowymi ruchomymi wysięgnikami, które biorą na siebie rolę lampki nocnej.

Kinkiety świetnie się sprawdzają w długich i wąskich korytarzach – zdobią i w praktyczny sposób oświetlają tę część domostwa. Symetrycznie umieszczona para kinkietów przy łazienkowym lustrze, dekoruje, ale i pozwala na komfortowe wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Kinkiet nad wezgłowiem może być lampką nocną, która nie zabiera zbędnie miejsca na niewielkiej szafce nocnej.

Zarówno plafony, jak i kinkiety można dopasować do dowolnej aranżacji, przypisując im różne role, w zależności od pomieszczenia lub przestrzeni, w której się znajdą. To oświetlenie ponadczasowe, funkcjonalne i z możliwością nadania mu indywidualnych cech.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CommentLuv badge