Wyposażenie

Oświetlenie do salonu i jadalni – praktycznie i estetycznie

Oświetlenie do salonu i jadalni powinno być spójne pod względem estetycznym, w szczególności pośród otwartych przestrzeni. Nie można zapominać o funkcjonalności lamp, ich konstrukcji, a także miejscu montażu. Nie bez znaczenia pozostaje także energooszczędność.

Na rynku można znaleźć różnego rodzaju lampy, które nadają się do zastosowania w salonie i w kuchni. Czym się kierować przy ich wyborze? O czym nie można zapominać?

Oświetlenie do salonu i jadalni – lampy wiszące na pokładzie

Najbardziej popularne rozwiązanie to lampy wiszące. Tego typu oświetlenie do salonu i jadalni jest uniwersalne, choć dostępność rozmaitych konstrukcji nie oznacza banalnych i jednakowych wnętrz. Mówimy o lampach, które są praktyczne i z powodzeniem mogą dekorować. Poza tym sprawdzają się w mniejszych i większych pomieszczeniach, w tych nietypowych pod względem kształtu czy rozmieszczenia, a także w najbardziej klasycznych.

Jakie powinny być tego typu lampy? Oświetlenie wiszące musi być dopasowane do wysokości pomieszczenia. W niższych salonach i jadalniach lepiej stawiać na lampy, które nie będą rodziły ryzyka zawadzania o nie głową podczas poruszania się po całej przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem jest wiszące oświetlenie do salonu i jadalni z linkami o regulowanej długości. Dzięki temu można je dopasować zarówno do pomieszczenia, jak i aktualnej jego funkcji. Niżej umieszczone lampy podczas spotkania z bliskimi będą sprzyjać budowaniu przytulnej atmosfery. Z kolei wyżej umieszczone źródło światła lepiej i bardziej równomiernie oświetli większą przestrzeń.

Miejsce montażu

Miejsce montażu lamp nierozerwalnie wiąże się z liczbą punktów świetlnych, które zaplanowano w omawianych pomieszczeniach. Jeśli salon czy jadalnia są dość małe, umieszczone na planie kwadratu bądź prostokąta, można pokusić się o jedno źródło światła zamontowane w centralnym punkcie sufitu. Jednak przy przestronnych pomieszczeniach nie obejdzie się bez kilku lamp.

Nad jadalnianym stołem sprawdzi się jedna lampa, jeśli jest on okrągły bądź owalny. Nad długim, np. prostokątnym, powinno zawisnąć ich kilka, aby równomiernie oświetlić cały stół i zagwarantować domownikom oraz gościom pełen komfort.

W salonie zaś dużo zależy od tego, czy jest to pomieszczenie typowo reprezentacyjne, służące głównie do przyjmowania gości, nie tylko biznesowych, czy służy także do odpoczynku, pracy i relaksu. W pierwszym przypadku wystarczą jednakowe źródła światła, spójne pod względem stylistycznym, ponadto o ciekawej estetyce, by podkreślić wystrój. Wielofunkcyjny salon potrzebuje wielu lamp o różnej funkcjonalności – nad stołem, w części sypialnianej, a także w strefie wydzielonej do pracy.

Oszczędności

Im więcej źródeł światła, tym wyższe rachunki za prąd. Nie da się tego uniknąć, jeśli ma być funkcjonalnie, komfortowo i estetycznie. Można jednak nieco zaoszczędzić, wybierając energooszczędne rozwiązania. Wśród nich podstawą są żarówki LED. Do wyboru mamy także żarówki Wi-Fi oraz włączniki dotykowe.

Jak wybierać oświetlenie do salonu i jadalni? Z powyższymi wskazówkami to proste!

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge