Wokół domu

Oświetlenie zewnętrzne wokół domu – jak je zaplanować?

Wygoda użytkowania posesji i bezpieczeństwo użytkowników zależy w dużym stopniu od tego, jak urządzono jej przestrzeń. Ogromne znaczenie ma tutaj oświetlenie zewnętrzne, które musi spełniać wiele różnych funkcji. Jego rola jest bardzo ważna zarówno latem, kiedy znacznie więcej czasu spędzamy na zewnątrz budynku, jak i zimą, gdy znacznie wcześniej zapada zmrok.

Oświetlenie zewnętrzne wokół domu rzadko ogranicza się do jednej oprawy, bo ról, jakie musi spełniać, jest znacznie więcej. Jego zdaniem będzie: zapewnienie domownikom bezpieczeństwa podczas poruszania się po zmroku po posesji; odstraszenie ewentualnych intruzów, którzy chcieliby wtargnąć na jej teren; stworzenie klimatycznego nastroju podczas wypoczynku na świeżym powietrzu oraz uatrakcyjnienie wyglądu budynku i jego otoczenia poprzez gwarantujące ciekawy efekt wizualny oświetlenie.

Oświetlenie zewnętrzne w strefie wejścia

Bardzo istotne jest zaaranżowanie odpowiedniego oświetlenia przy wejściu do domu oraz na podjeździe. Światło zagwarantuje użytkownikom nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. O tej pierwszej będziemy mówić chociażby wtedy, gdy będziemy zmuszeni po zmroku trafić kluczem do zamka w drzwiach. Nietrudno też wyobrazić sobie, jak zamontowana przy wejściu lampa może uchronić nas przed potencjalnym zagrożeniem. Dzięki niemu dostrzeżemy na przykład, kto stoi za drzwiami, gdy wieczorem niespodziewanie zapuka do nich nieznajoma osoba. Pozwoli też rozpoznać naszych bliskich oraz przyjaciół, gdy ci bez zapowiedzi wpadną z późną wizytą. A gdy będziemy wracać do domu po zmroku, pozwoli bezpiecznie dotrzeć do celu, unikając po drodze groźnego w skutkach upadku na schodach.

Jak bezpiecznie poruszać się po posesji?

Oświetlenie zewnętrzne warto zaplanować też wzdłuż ścieżek zlokalizowanych na terenie posesji. Jest to szczególnie istotne, jeśli po nieruchomości poruszają się osoby starsze albo małe dzieci. Kluczowe jest rozlokowanie lamp przy najczęściej uczęszczanych ścieżkach. W niektórych przypadkach może wystarczyć, jeśli ustawimy je przy głównej dojściu prowadzącym do domu. Innym razem konieczne będzie oświetlenie wszystkich ścieżek. Można je zaaranżować przy pomocy lamp solarnych albo elektrycznych.

Oświetlenie strefy wypoczynkowej

Bardzo ważną częścią aranżacji ogrodu jest oświetlenie miejsca przeznaczonego do wypoczynku na świeżym powietrzu. Szczególnie często będziemy z niego korzystać wiosną i latem. Dzięki niemu możemy zbudować w przydomowej przestrzeni klimatyczny nastrój i uprzyjemnić sobie letni wypoczynek. Niezwykłe zróżnicowanie opraw zewnętrznych, pozwala tworzyć przestrzeń utrzymaną w różnej stylistyce i dostosować ją do potrzeb konkretnego miejsca oraz użytkowników. Mogą w niej zagościć kinkiety, lampy wiszące, girlandy, jak również lampiony i świece.

Świetlne scenerie i estetyka budynków

Kolejnym ważnym aspektem, o który warto zadbać, jest oświetlenie zewnętrzne budynków. Zamontowane na elewacji kinkiety wpływają korzystnie na estetykę budynków i poprawiają bezpieczeństwo na terenie posesji. Zamiast kinkietów inwestor może się też pokusić o montaż opraw w podbitce dachu. Wiele zależy od stylistyki konkretnego budynku oraz preferencji inwestora. Jednak nie w każdej podbitce można zamontować oświetlenie, dlatego w niektórych przypadkach konieczny jest wybór kinkietów.

Oświetlenie zewnętrzne na terenie posesji ma do spełnienia wiele zadań. Zróżnicowanie opraw – zarówno pod względem stylistycznym, jak i miejsca i montażu – pozwala te zadania dobrze realizować.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge