Półwysep kuchenny - ciekawa alternatywa dla wyspy
Wyposażenie

Półwysep kuchenny – ciekawa alternatywa dla wyspy

Od dłuższego czasu możemy zauważyć popularność wysp w aranżacjach kuchennych. Niestety ze względów praktycznych taki mebel nie może zagościć w każdym wnętrzu. Półwysep kuchenny może go doskonale zastąpić tam, gdzie wyspa nie ma racji bytu. Co więcej, ma równie dużo zalet i poprawia atrakcyjność wnętrza zarówno pod względem wizualnym, jak i funkcjonalnym.

Półwysep kuchenny, poza tym, że może pełnić takie same funkcje jak wyspa, ma nad nią jedną ważną przewagę. Świetnie sprawdza się zarówno w dużych pomieszczeniach, jak i we wnętrzach o mniejszym metrażu. Nie ogranicza mocno przestrzeni, ponieważ przylega do ściany lub pozostałej zabudowy kuchennej. Może mieć różne rozmiary i cechować się różną stylistyką. Czasem wygląda podobnie, jak reszta mebli w kuchni, innym razem stanowi wyraźny akcent na tle całej aranżacji. Jedyną wadą, jaka przychodzi mi do głowy, jest brak dostępu do blatu roboczego z każdej strony, co z kolei może zagwarantować wyspa.

Półwysep kuchenny a miejsce do przechowywania

Poza dodatkowym blatem, który gwarantuje znacznie większą przestrzeń podczas przygotowywania posiłków, półwysep kuchenny ma też szereg innych zalet. Wśród nich warto wspomnieć o miejscu do przechowywania. Pod blatem półwyspu jest sporo przestrzeni. Można ją zagospodarować przy pomocy szafek albo szuflad, które pomieszczą wiele kuchennych przyborów. A jeżeli postanowisz umieścić na półwyspie płytę grzewczą, to miejsce pod nim doskonale sprawdzi się do przechowywania naczyń do gotowania, sztućców albo przypraw.

Zamknięta przestrzeń kuchni

Choć brak ściany pomiędzy kuchnią i salonem sprawia, że oba pomieszczenia tworzą jedną, wspólną przestrzeń, umieszczony na ich granicy półwysep kuchenny wizualnie wyodrębnia każde z nich i tworzy pomiędzy nimi wyraźną granicę. Z drugiej strony należy pamiętać, że półwysep kuchenny zamyka jednostronnie przestrzeń kuchni, dzięki czemu granica ta jest jeszcze bardziej wyraźna, niż w przypadku wyspy. To sprawia, że wnętrze kuchni pozostaje praktycznie niewidoczne dla osób pozostających w salonie. Dlatego półwysep jest dużym atutem dla użytkowników, którzy nie chcą, aby blaty kuchenne i to, co się na nich znajduje, pozostawało w zasięgu wzroku gości.

Ergonomiczne wnętrze

Warto zwrócić uwagę, że pomieszczenia z półwyspem są zwykle wygodne w użytkowaniu. Funkcjonalność zapewnia tu utrzymanie odpowiedniej odległości pomiędzy półwyspem i zlokalizowaną pod jego blatem zabudową a pozostałymi szafkami kuchennymi, które umieszczone są przy ścianie. Dzięki temu przygotowywanie posiłków staje się znacznie wygodniejsze, bo wszystkie sprzęty kuchenne oraz szafki są blisko siebie. Podczas gotowania nie trzeba pokonywać dużych odległości jak w przypadku zabudowy umieszczonej w całości na jednej ścianie. Półwysep kuchenny pozwala na stworzenie zabudowy w kształcie litery L lub litery U, co pozwala na zachowanie trójkąta roboczego w kuchni.

Półwysep kuchenny daje możliwość aranżowania przestrzeni funkcjonalnej i efektownej pod względem wizualnym. Świetnie zastępuje wyspę w pomieszczeniach o małym metrażu, ale doskonale sprawdza się też na dużych przestrzeniach.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge