Inne

Systemy zdalnego sterowania w domu – najważniejsze zalety

Systemy zdalnego sterowania to nie moda, lecz funkcjonalne rozwiązania, dziś znajdujące swoje zastosowanie nie tylko w typowych domach inteligentnych. Mamy bowiem do czynienia z mnóstwem rozmaitych produktów, które podnoszą komfort korzystania z domowych przestrzeni, a przy tym obiekt czynią bezpieczniejszym.

Ile kosztują, co oferują i jakie zalety posiadają systemy zdalnego sterowania? Przyglądamy się najpopularniejszym rozwiązaniom.

Systemy zdalnego sterowania, czyli smart home na wyciągnięcie ręki

Smart home to inteligenty dom, do obsługi którego potrzebujemy urządzenia mobilnego i dedykowanej aplikacji. Tylko tyle albo aż tyle wystarcza, by bez fizycznej obecności w domu decydować o oświetleniu, ogrzewaniu, klimatyzacji i działaniu innych urządzeń. Z jednej strony systemy zdalnego sterowania wydają się być współczesnym dodatkiem do luksusowych wnętrz, z drugiej zaś coraz chętniej stawiają na nie użytkownicy przeciętnych mieszkań.

Chodzi zarówno o komfort, jak i bezpieczeństwo, nie tylko podczas przebywania w domu, ale i w czasie, kiedy nie ma w nim domowników. Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na wymarzonych wakacjach, a koło domu kręci się podejrzany osobnik. Być może potencjalny złodziej, włamywacz lub po prostu wścibski sąsiad. W pobliżu nie ma nikogo bliskiego, kto mógłby to sprawdzić, ale… mamy pod ręką telefon z zainstalowaną aplikacją! Wewnątrz obiektu mieszkalnego, oczywiście, musi się znaleźć specjalny moduł czy urządzenie sterujące, które scala ze sobą dwa „końcowe” punkty.

Możemy zatem nie będąc na miejscu podejrzeć na kamerze, kto się kręci koło domu. Gdy zainstalowane urządzenia zarejestrują próbę włamania, użytkownik zdalnie może zadecydować o zasłonięciu rolet, zamknięciu bramy, a nawet powiadomieniu firmy ochroniarskiej o niepożądanym incydencie. Mimo fizycznej odległości od domu, da się zadbać o bezpieczeństwo swojego azylu.

Oszczędności

Niełatwo jest oszczędzać, ale systemy zdalnego sterowania to sposób nie tylko na zadbanie o bezpieczeństwo domowników, jak i samego obiektu mieszkalnego. Ich zadaniem jest jak najbardziej ekonomiczne sterowanie urządzeniami zainstalowanymi w domu, także pod nieobecności właścicieli. Oznacza to, że temperatura w pomieszczeniach zostaje obniżona, gdy nikogo nie ma w domu. Zdalnie zaś można określić czas, w którym użytkownicy powrócą, a tym samym możliwe jest zaplanowanie docieplenia domowych wnętrz.

Czujniki wykrywają, gdy zostanie otwarte okno, obniżając temperaturę w pomieszczeniu lub wyłączając klimatyzację. Oświetlenie zostaje automatycznie dopasowane do pory dnia, aby nie dochodziło do zbędnego poboru energii elektrycznej, gdy korzysta się ze światła słonecznego. Takich przykładów można wymieniać naprawdę dużo.

Ile to kosztuje? Za inteligentne żarówki przychodzi zapłacić nawet ponad sto złotych od sztuki. Im bardziej zaawansowane rozwiązania, systemy i urządzenia, tym drożej. Można jednak powiedzieć, że systemy zdalnego sterowania są warte każdej złotówki. To inwestycja w długookresowe oszczędności, wygodę i bezpieczeństwo.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge