Wyposażenie

Wygodne łóżko, czyli jak zapewnić sobie komfort snu

Wygodne łóżko to podstawa dobrego snu, a jest on nam niezbędny do właściwej regeneracji. Jak jednak wybrać łóżko, które zapewni pełen komfort użytkowania, wpisze się w aranżację sypialni i przetrwa długie lata?

Na rynku można znaleźć różnorodne konstrukcje łóżek, które są odmienne nie tylko pod względem wymiarów. Na pewno trzeba pamiętać o tym, by zwrócić uwagę również na materac. Przedstawiamy najważniejsze wskazówki, przydatne podczas kupowania łóżka.

Wygodne łóżko – dopasowane rozmiary

Zarówno wymiary łóżka, jak i zastosowanego w nim materaca muszą być na tyle duże, by nawet wysoka osoba nie miała problemu z ułożeniem się w posłaniu. Dostępne łóżka to w większości standardowe wymiary, które pasują osobom o niskim i średnim wzroście. Najwyżsi zaś mogą zdecydować się na indywidualną realizację. To kosztowna propozycja, jednak pod względem jakości wykonania oraz trwałości takiego produktu, często o wiele lepsza niż zakupy w sklepie meblowym.

Wygodne łóżko to także to, które może się pochwalić odpowiednim materacem. Odpowiednim, czyli jakim? Chodzi o to, by materac zapewniał właściwe podparcie dla wszystkich newralgicznych punktów ciała. To kwestia higieny snu mającej wpływ na dobre samopoczucie i eliminowanie ewentualnych dolegliwości bólowych, odczuwanych po stronie układu ruchu.

Jak wybrać materac?

Przyjrzyjmy się dostępnym propozycjom materaców. Najpopularniejsze są piankowe: zwykłe, z pianki termoelastycznej lub wysokoelastycznej. Najlepiej sprawdzają się dwie ostatnie propozycje. Materace lateksowe to świetny wybór dla alergików i osób, które liczą na właściwości antybakteryjne.

Materace mogą oferować również konstrukcję kieszeniową lub bonelową. Obydwa typy posiadają sprężyny, przy czym w materacu kieszeniowym są one zwykle gęściej rozmieszczone, głównie w okolicach bioder i barków, aby zapewnić dobre podparcie. Materace bonelowe są wypełnione sprężynami oddzielonymi od ciała dodatkową warstwą zewnętrzną.

Wygodne łóżko wraz z dobrej jakości materacem to gwarancja, że kręgosłup będzie w prawidłowej pozycji, sen przyniesie pożądany odpoczynek, a ponadto mebel ten nie straci swoich właściwości po krótkim czasie użytkowania.

Łóżko ze schowkiem lub bez

Na komfort użytkowania i jakość snu będzie mieć także wpływ, czy łóżko zostanie zaopatrzone w schowek, czy też nie. Konstrukcje ze schowkiem pozwalają na przechowywanie pościeli, ale nie są w stanie zapewnić odpowiedniej cyrkulacji. Łóżka bez schowka zwykle zajmują więcej miejsca, ale wolna pod spodem przestrzeń wpływa na swobodną wentylację, a ten czynnik ma znaczenie dla higieny snu.

W tym przypadku wiele zależy od tego, jaką przestrzenią dysponuje domownik. Jeśli jest to małe mieszkanie i skromna sypialnia, dodatkowy schowek zdecydowanie się przyda. Z kolei w przestronnych sypialniach warto pozwolić sobie na konstrukcję bez pojemnika na pościel.

My już wiemy, jak wybrać wygodne łóżko. Mamy nadzieję, że z powyższymi wskazówkami, i Wam uda się znaleźć najlepsze rozwiązanie do sypialni.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge