Wyposażenie

Wykusz w salonie – co powinieneś o nim wiedzieć

Niektórzy inwestorzy preferują bryłę budynku o prostej formie, inni wybierają dom z urozmaicającymi go elementami architektonicznymi. Do takich elementów należy wykusz w salonie, który obecnie ma znacznie szersze znaczenie niż w przeszłości. Pojęcie to coraz częściej odnosi się bowiem zarówno do elementów znanych architektom jako wykusze, jak i do ryzalitów. Czym różnią się jedne i drugie?

Choć współcześnie pojęcie “wykusz” odnosi się zarówno do tych elementów, które faktycznie są wykuszami, jak i do ryzalitów, i stosowane jest w ten właśnie sposób przez laików i specjalistów, warto wiedzieć, na czym polega różnica. A okazuje się, że ta jest bardzo istotna. Ryzalit bowiem jest to element architektoniczny budynku wystający poza jego lico poprowadzony w górę od poziomu fundamentów. Natomiast wykusz jest takim elementem na wyższych kondygnacjach, a więc jest zawieszony nad ziemią i nie ma styczności z fundamentami. Nie będzie jednak błędem, jeśli w dzisiejszych czasach pojęcia “wykusz” będziemy używać w znacznie szerszym znaczeniu, odnosząc je zarówno do wykuszów, jak i do ryzalitów.

Jak zaaranżować wykusz w salonie?

Wiemy już, na czym polega różnica. Czas zastanowić się, jak można taką przestrzeń zaaranżować. Wykusz w salonie może służyć domownikom na wiele różnych sposobów. Doskonale sprawdza się jako funkcjonalna jadalnia. Wystarczy ustawić tam duży stół, który pomieści wszystkich biesiadników, wygodne krzesła i dodać kilka elementów, które sprawią, że wnętrze stanie się przytulniejsze. To mogą być firanki, kwiaty albo ustawione na komodzie pod oknem ramki ze zdjęciami.

Wykusz w salonie również dobrze sprawdzi się jako przestrzeń do wypoczynku. Nie trudno wyobrazić sobie, jak przyjemnie będzie się tam relaksować, jeśli wyposażymy przestrzeń w wygodny fotel, podnoszące atrakcyjność wnętrza żywe kwiaty, a w pobliżu ustawimy biblioteczkę, do której z łatwością sięgniemy, gdy najdzie nas ochota na ciekawą lekturę.

Na taką przestrzeń może być też wiele innych pomysłów. – Miejsce zabaw dla dzieci, domowa przestrzeń biurowa itd. Czy jednak wykusz w salonie na pewno jest tym, czego nam potrzeba?

Jakie wady i zalety ma wykusz?

Atutem takiego elementu architektonicznego z pewnością jest urozmaicenie bryły budynku. Kolejna zaleta to dodatkowa przestrzeń, którą można zaaranżować w ciekawy sposób. A jakie są wady?

Inwestorzy, którzy dopiero rozpoczynają budowę, powinni wziąć pod uwagę to, że znacznie mniejsze koszty generuje wznoszenie budynków o prostych bryłach. Zatem każdy element architektoniczny, który wpływa na ich urozmaicenie, podnosi koszt budowy.

Warto zwrócić uwagę również na to, że wykusz w salonie będzie stanowił mostek termiczny, przez który z wnętrza budynku będzie uciekać więcej ciepła niż z pozostałych jego części. Dlatego koszty eksploatacji ogrzewania mogą być wyższe. Kolejna kwestia to szybsze nagrzewanie się takiego wnętrza, co z kolei może być kłopotliwe latem.

Dlatego pomimo niewątpliwego uroku, jaki ma wykusz w salonie, warto dobrze przemyśleć, czy jest to ten element architektoniczny, jaki chcielibyśmy widzieć w naszym domu.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge