Zakup domu czy budowa? Na co się zdecydować?
Budowa domu

Zakup domu czy budowa? Na co się zdecydować?

Własne miejsce na ziemi, w którym znajdzie się dom z ogródkiem, to marzenie wielu osób. Na drodze do niego stają często finanse, formalności oraz odwieczny dylemat – zakup domu, czy może budowa? Zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania mogą wzajemnie przerzucać się argumentami. My postanowiliśmy pokazać dobre i złe strony każdego z nich, by każdy wyciągnął wniosek samodzielnie.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że nie ma tu rozwiązań idealnych albo takich, które są wyłącznie dobre, albo tylko złe. Są natomiast takie, które mogą nam odpowiadać, bo ich zalety przewyższają dla nas nad wadami.

Zakup domu – jego dobre i złe strony

Decydując się na zakup domu od dewelopera lub rynku wtórnym, musimy często iść na kompromis. Rzadko bowiem zdarza się tak, by oferowana do sprzedaży nieruchomość odpowiadała nam pod każdym względem. Nie każdy też potrafi zrezygnować ze swoich marzeń o idealnym domu i zaakceptować taki kompromis. Oczywiście wiele zależy od tego, jak bardzo rzeczywistość odbiega od usnutych wyobrażeń.

Zaletą nabycia gotowego domu jest to, że można się do niego wprowadzić praktycznie od ręki. Wystarczy dopełnić wszystkich formalności i umówić się ze sprzedawcą na przekazanie kluczy. To idealne rozwiązanie dla osób, które natychmiast muszą się wyprowadzić z zajmowanego dotychczas lokum lub nie miałyby gdzie zamieszkać w czasie budowy domu. Zakup domu wydaje się też dobrym pomysłem w przypadku osób, które przerastają wszystkie formalności związane z budową domu oraz późniejsze kolejne etapy realizacji całej inwestycji. Jeśli natomiast weźmiemy pod uwagę aspekt ekonomiczny, to koszty budowy, czy kupna nieruchomości będą zależały od wielu czynników. Wśród nich należy wymienić standard wykończenia, metraż domu, wielkość działki oraz lokalizację. Trudno zatem porównać je w prosty sposób. W przypadku budowy na koszty będzie też wpływać rodzaj technologii, w jakiej wznoszony jest budynek, oraz to, czy budowa odbywa się systemem zleconym, czy gospodarczym.

Budowa domu, czyli zgodnie z marzeniami

Wybudowanie własnego domu daje możliwość kreowania rzeczywistości zgodnie z marzeniami. Jeśli tylko pozwalają na to finanse oraz warunki panujące na działce, można zdecydować się na budowę  takiego domu, który będzie dokładnie odpowiadał naszym potrzebom. Dostępne na rynku projekty mogą spełnić różne oczekiwania i wpasować się w rozmaite przestrzenie – działki duże, małe, wąskie, o nachylonym stoku itd. To daje inwestorom sporo możliwości. Alternatywą jest też postawienie na projekt indywidualny. W tym przypadku należy się jednak przygotować na znacznie wyższy koszt projektu.

Jeśli weźmiemy pod uwagę czas oczekiwania, z jakim należy się liczyć do czasu zakończenia inwestycji, zakup domu ma jednak sporą przewagę nad budową. Dlatego budowa domu zdecydowanie nie jest dobrym rozwiązanie dla tych osób, które nie lubią albo nie mogą długo czekać. Sporą wadą jest też to, że decydując się na budowę systemem gospodarczym, należy samodzielnie dopilnować wielu formalności, co zajmuje sporo czasu i zazwyczaj wymaga też odpowiedniej wiedzy. Zaletą natomiast jest to, że inwestor może rozłożyć inwestycję w czasie, co pozwala dopasować intensywność prowadzonych prac do własnych możliwości finansowych. Zdarza się, że budowa domu trwa nawet 10 albo i więcej lat, a inwestor powoli, ale konsekwentnie i wytrwale dąży do celu.

Zarówno zakup domu, jak i jego budowa pozwala osiągnąć cel, jakim jest możliwość zamieszkania we własnym domu. Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą w podjęciu decyzji, która opcja jest dla Ciebie najkorzystniejsza.

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

CommentLuv badge